Ünlü İngiliz rock grubu Queen’in lideri Freddie Mercury’nin özel yaşamı ve müzik dolu hayatını anlatan Bohemian Rhapsody filmi tüm dünyada büyük bir beğeniyle izlendi ve izlenmeye devam ediyor.

Mercury, sahnedeki duruşu, özgüveni ve şovu ile pek çok kişi tarafından dünyanın en güçlü sesi olarak görülüyor. Mercury, Queen’i tüm dünyada en çok tanınan müzik gruplarından birisi haline getirdi.

Forbes dergisine göre Bohemian Rhapsody dünya çapında 285 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.  Freddie Mercury’i canlandıran Rami Malek’in performansı da hem grubun üyeleri hem de pek çok sinema eleştirmeninden tam not aldı.

76.Altın Küre (Golden Globe) ödüllerinde Bohemian Rhapsody en iyi film seçildi. Başrol oyuncusu Rami Malek en iyi erkek oyuncu ödülü sahibi oldu. Rami Malek, ödülünü Queen grubuna ve Freddie Mercury‘e ithaf eden Malek şu sözleri söyledi: “Ve tabii ki Queen. Brian May’ye; Roger Taylor, sana. Özgünlüğün ve kapsayıcılığın müzikte, dünyada ve hepimizde var olmasını sağladınız. Freddie Mercury’ye bana hayat boyu bu keyfi yaşattığı için teşekkür ederim. Seni seviyorum güzel adam. Bu ödül sana ve senin sayende, harika.”

Bohemian Rhapsody filminin yapımcıları filmin bir belgesel niteliği taşımadığını söyleseler de senaryonun Mercury ve Queen’in gerçek yaşam hikayesini yansıtmadığını söyleyenler var. Bohemian Rhapsody filminde Queen’in kurulma hikayesi daha değişik anlatılıyor.

Filme göre, Freddie Mercury gitarist Brian May ve davulcu Roger Taylor ile ilk defa 1970 yılında daha sonra Queen adını alacak olan Smile grubunun bir konserinde tanışıyor. Bas gitar ve vokaldeki Tim Staffell tesadüfen gruptan yeni ayrılıyor. Bir sonraki sahnede Mercury’nin yanına gittiği May ve Taylor önce ona şüpheyle yaklaşıyor ve sonra Mercury de gruba katılıyor.

Yazının devamını okumak için

http://www.artcityculture.com/sinema/bohemian-rhapsody-kim-sonsuza-kadar-yasamak-ister/